Wesprzyj swój rozwój zawodowy – garść porad doradcy zawodowego

Zaprosiliśmy wiodącego doradcę z uznanego i znanego portalu pracy i kariery Szukam Pracy do przygotowania aktualnej analizy dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Wszyscy wiemy, jak orientacyjnie wygląda list motywacyjny oraz w jaki sposób go napisać. Na stronach internetowych możemy znaleźć wiele gotowych szablonów tego rodzaju listów, jak również sugestii i podpowiedzi na temat tego, jak odpowiednio je ułożyć, jakie informacje w nich zawrzeć, jak zadbać o technikalia dokumentu i tym podobne. Jednak czy zastanawiałeś się kiedykolwiek dłużej nad tym, czym naprawdę jest dyskutowany dokument, jak się prezentuje i po co się go przedkłada?

List motywacyjny to nic innego jak uzupełnienie życiorysu zawodowego, czyli CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego jest zaprezentowanie własnej kandydatury, tzn. swych kompetencji, kwalifikacji i dorobku. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie wspominamy o wszystkich wrodzonych cnotach. Przedstawiamy tylko te kwalifikacje, które mogą się okazać przydatne na stanowisku, o które się staramy. Tak więc w liście przekazywanym podczas selekcji zawieramy tylko najbardziej ważkie konkrety, jako że to właśnie one będą przydatne dla niedoszłego pracodawcy w procesie podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym trzeba napisać, z jakich przyczyn starasz się o dane stanowisko i wykazać, że to konretnie Ty powinieneś je objąć. W liście należy uzasadnić, z jakiego powodu walczysz o tę właśnie funkcję w tej a nie innej firmie. List motywacyjny ma także dokumentować, że wiesz, czym zajmuje się spółka, w której planujesz pracować. Tworząc list motywacyjny, rozsądnie jest też powołać się na własne doświadczenie (o ile takowe posiadamy), czyli poprzednie stanowiska, zrealizowane praktyki, kursy, rozwijane umiejętności i tak dalej.

Jeżeli już wiesz, co wnosi list motywacyjny oraz jaki łączy się z nim zamysł, wypada rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ów należy tworzyć na komputerze – za przyczyną tej metody będzie klarowny i zrozumiały. Ważne, aby nie przekraczał kartki A4. Powinien być podzielony na otwarcie, część właściwa oraz podsumowanie. Pisząc list motywacyjny, warto skupić się na odpowiednim wyglądzie, wyrażeniach grzecznościowych i właściwej edycji listu (wyrównanie tekstu, zlikwidowanie bękartów, odpowiednie zastosowanie czcionek itd.).

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny przeznacza się dla konkretnego odbiorcy. Stąd usiłując zdobyć stanowisko, w żadnym razie nie stosujemy „wzorcowego” dokumentu, ale każdorazowo tworzymy oryginalny list motywacyjny, dostosowany do stanowiska, o jakie wnioskujemy.

Znajdź oferty https://szukampracy.pl/praca/slaskie/bielsko-biala