O jakich rzeczach należy pamiętać podczas szukania swojej pierwszej pracy.


O tym, jak będzie się rozwijała czyjaś zawodowa kariera w dużym stopiu zależeć będzie od tego, do jakiej firmy trafi po skończeniu nauki. Z takich też powodów przez ostatecznym wyborem warto się dobrze zastanowić, czy tam jednak będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. W praktyce nie w każdych okolicznościach będzie możliwość wyboru, ale czasami będzie lepiej poszukać odrobinę dłużej niż narzekać później na niewłaściwą decyzję.

W pierwszej kolejności powinno trochę się zapoznać z firmą, która proponuje pracę, ocenić jej pozycję rynkową i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Należy zorientować się również, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie warunki pracy w niej panują. W tym przypadku świetnym źródłem tego typu informacji przede wszystkim będą przeszli i aktualni pracownicy, jacy mogą mnóstwo interesującego powiedzieć o swoim miejscu pracy.

Oczywiście najważniejszym kryterium podczas wyboru swojej pierwszej firmy są wypłaty, i raczej długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę na samym początku pułap zarobków nie będzie zbyt wysoki, lecz najlepiej związać się z firmą, jaka będzie dawać jakieś możliwości.

Lecz w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów przy podjęciu ostatecznej decyzji bierze także pod uwagę pozapłacowe czynniki. I w wielu przypadkach to takie dodatki właśnie są istotnym argumentem w kuszeniu odpowiednich kandydatów. Z tego też powodu w czasie negocjacji warto zorientować się, co proponuje dana firma, a w pierwszej kolejności porządnie się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając swoją pierwsze parę lat to czas nauki, to później niejeden pracownik staje w miejscu ze swoim rozwojem. Tak więc warto przy składaniu dokumentów dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy wybrana firma zapewni odpowiednie szkolenia dopasowane do potrzeb i preferencji konkretnego pracownika.

Na zakończenie wspomnieć też należy o klimacie i atmosferze jakie panują w nowym miejscu pracy. Przecież spędzać się w niej będzie prawie jedną trzecią życia, więc dobrze by było, żeby ten czas nie był kolejnym przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to trzeba się dowiedzieć, jeżeli poszukiwać się będzie swojego pierwszego pracodawcy.