Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracowaniu większość osób spędza większość życia, licznych przypadkach może to nawet być do kilkunastu w ciągu doby. Dlatego też to, jak jak czujemy się w pracy w dużym stopniu się odbija na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z najbliższymi. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na zdrowie pracownika.
Jeżeli trudno już zapanować nad wszystkim, to może najwyższy czas zastanowić się nad zmianami, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy też co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakichkolwiek chęci do rozwijania się i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek często wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne w nowym zawodzie.
Obawę części pracowników może budzić czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, dość często także w urzędach pracy uzyskać można możliwość skorzystania z pomocy.