Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa mają coraz większe problemy z wyszukaniem dobrych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, sytuacja o takim charakterze występuje dużej ilości gospodarek, zaś Polska jest sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Będzie to skutkiem paru przyczyn i na pewno z takich okoliczności są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo szeroka i obejmuje dużo zawodów. Przede wszystkim szukani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż coraz ciężej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele i knajpy także nie mają prosto jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie niejednokrotnie można zauważyć w dużej ilości branż rosnącą rywalizację o pracownika. Firmy chcąc zatrudnić nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi przede wszystkim są zwiększone pensje.